صفحه اصلی | متفرقه | پستان ز زنان گرفتن آموخت!

پستان ز زنان گرفتن آموخت!

توسط
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پستان ز زنان گرفتن آموخت!

ایرج میرزا شاعر بسیار بی‌تربیتی‌ست. هر وقت به ظهیرالدوله می روم و به سنگ قبر عجیب غریب او می رسم، بدون این که سه انگشت ام را روی سنگ اش بگذارم و آن ها را تکان تکان بدهم، با غیظی آمیخته به طنز می گویم "ایرج! تو که صد و سی چهل سال پیش به دنیا آمدی و نزدیک به یک قرن پیش شعر می گفتی، چطور جرئت می کردی آن حرف های بی تربیتی را بزنی، ولی ما که یک قرن بعد از تو زندگی می کنیم، به روزگاری افتاده ایم که حتی نمی توانیم در نوشته هایمان از اعضای بدن انسان اسمی ببریم؟" به روح آن مرحوم که حتما در همان حد و حوالی و میان ساختمان های مرتفع و برج های تازه ساز مشغول بال بال زدن است می گویم "اعضای بدن به کنار، تو در آن دوران چه طور جرئت کردی مثنوی وحشتناک عارف نامه را بسرایی و آن حرف های زشت و زننده را در باره حجاب بر زبان آوری؟ چطور شده است که زمانه عقب عقب رفته و ما به جای این که بتوانیم تندتر از تو راجع به حجاب بگوییم، جرئت نمی کنیم بگوییم بالای چشم حجاب ابروست و انگار نه انگار باباهای منورالفکر ما صد و خرده ای سال پیش یقه ی حجاب را چسبیده بودند و به هر ضرب و زوری بود می خواستند آن را ناک اوت، و یا لااقل ناک دان کنند! [یعنی مثل شما آن را چون گُل، روی قالی بیفکنند! (چو گل افکندم اش بر روی قالی...)] الله اکبر که تاریخ ایران ما به جای این که جلو برود، عقب می رود، و ما از تو و ابوالقاسم لاهوتی و دیگران عقب مانده تر شده ایم..." 

باری هر بار که به ظهیرالدوله می روم این غُرها را با نوعی عصبانیت آمیخته به حسادت بر سر قبر ایرج می زنم. حرص خوردن من بیشتر از آن روست که ایرج در زمان خودش می توانسته مثل آب خوردن کلماتی مانند پستان را به کار ببرد، ولی امروز من وقتی می خواهم از بریدن پستان مانکن ها، یا "فتوشاپ کردن" پستان ورزشکار دونده مان سخن بگویم، مثل خر در گِل می مانم که از چه کلمه ای استفاده کنم. اصولا آیا استفاده کنم یا نکنم. اصولا آیا راجع به آن بنویسم یا ننویسم. عجب گیری کرده ایم. آقاجان، نمی خواهم به پستان بگویم سینه. سینه مال مرغ است. آیا می توان به آن‌جای مرغ گفت پستان مرغ؟ قربانت گردم، پستان عضوی ست که موجود پستان‌دار با آن به بچه اش شیر می دهد. حالا ما چه جوری این را تبدیل کنیم به سینه؟ این ها را به خودم می گویم و تو سر خودم می زنم و با حسرت شعر مادر ایرج میرزا را می خوانم که پستان به دهان گرفتن آموخت. عجبا که این شعر یک قرن پیش، شعر زیبا به شمار می رفت و در مدارس آموزش داده می شد، و امروز ما اگر خدای ناکرده زبان ام لال بگوییم نیروی انتظامی پستان مانکن ها را برید یا خبرآنلاین پستان زن ورزشکار را با فتوشاپ پاک کرد، زمین به آسمان می رود و آسمان به زمین می آید. یک بار دیگر اگر قسمت شود به ظهیرالدوله بروم روی سنگ قبر ایرج حتما دو تا فحش آبدار –از آن فحش های قاجاری که خودش می داد- می نویسم بل که دلم خنک شود. 

حالا چه می خواهم بگویم که روح آن مرحوم را در قبر می لرزانم. والله نه که ما بچه ی با تربیتی هستیم، وقتی در دیدنی

های خبرنامه گویا عکس زن دونده ایرانی را دیدیم که توسط خبرآنلاین "فتوشاپ شده بود" و دونده ی خارجیِ بغل دستی اش را پاک کرده بودند، کل حواس مان رفت به موجود حذف شده، و از دونده ی خودمان غافل ماندیم. بعد در سایت خودنویس، مطلبی خواندیم در باره ی همین دونده که... که... لااله الاالله... که "آن‌جایش" را خبرآنلاین با پاک کنِ فتوشاپ پاک و مقداری هم "بلور" کرده است (آن بلور نه؛ بلورِ فتوشاپ منظورم است).  

خدایا! چرا مثل ایرج زبان ام نمی گردد از آن عضو اسم ببرم. چرا یکی آن عضو را در مجسمه می بُرّد، یکی دیگر در عکس آن را پاک می کند، و من هم آن عضو را ناخودآگاه از نوشته ام حذف می کنم؟ مگر چه چیز بدی در این کلمه هست که همه در صدد حذف آن هستند. چرا ما مثل سرطان به جان این عضو افتاده ایم و آن را قطع و حذف و پاک می کنیم؟

امروز می خواهم خجالت را کنار بگذارم و مثل جدّ هنرمندم ایرج از این عضو به صراحت نام ببرم. بله. صراحتا عرض می کنم که نیروی انتظامی پستان مدل ها را بُرید تا مردان دچار شهوت نشوند (خاک بر سر مردانی که با دیدن مجسمه ای که حجاب اسلامی اش هم کامل است دچار شهوت می شوند، از جمله آن آقایی که در نیروی انتظامی با دیدن این مدل ها دچار شهوت شده و دستور قطع پستان ها را صادر کرده است). صراحتا عرض می کنم که مسئولان محترم خبرآنلاین، نه تنها دونده ی رقیبِ دونده ی ایرانی، بلکه پستان ورزشکار خودمان را هم با فتوشاپ پاک کرده اند.

 نوشتن راجع به این مسئله کار دشواری بود که بحمدلله به پایان رسید. بعضی وقت ها فکر می کنم پدران ما صد و خرده ای سال پیش با چه زحمتی سد تعصب و تحجر مذهبی را با اشعار و نوشته هایشان شکستند، آن وقت ما چه راحت میراثی را که آن ها برای ما فراهم کرده بودند، از دست دادیم...

ارسال به Post on Facebook Twitter Balatarin

Subscribe to comments feed نظرات (17 نوشته شد)

avatar
mehdi 18/07/2011 22:55:30
نان اخوندها از همین غیر شفاف بودن جامعه در مسائل جنسی بدست می اید ولی غرب و هند و چین و ژاپن بودائها به عبارتی نصف سا کنان کره زمین عشق یا سکس را بالاترین عبا دت افریدگار عشق و عالم هستی میدانند
avatar
محمدرضا 18/07/2011 23:18:10
وقتی شمای محترم هر وقت کسی چیزی به اقایان و خانمهای به اصطلاح روشن فکر دینی چیزی می گوید بلا فاصله گر می گیرید داد در میاید که اقا ادب را راعایت کنید ویا ازادی دیگران رارعایت کنید نتیجه اش از این هم بدتر خواهد بود .از وقتی جمهوری اسلامی با برادران حزب الله روشنفکر توده ای واکثریتی پا به عرصه فرهنگی گذاشته اند نتیجه اش همین تابو افرینیها ی دوباره است
avatar
19/07/2011 01:14:38
نیروی افتضاحی واپسگرای جنایت کار نیروئی است که اکثرفرماندهانش از ارازل و اوباش شناخته شده هستند در حالی که ایرج میرزا روشنفکر و روشنگری شجاع بود که خدماتش ستودنی است. جا دارد روشنفکران و نیمه روشنفکران اکثرا ترسوو پر مدعای ما از چنین کسانی درس بگیرند.
avatar
عليرضا 19/07/2011 07:49:56
ايرج ميرزا و صد سال پيش پيشكش! ما هنوز بايد صد سال بلكه بيشتر بدويم تا شايد به زبان شاد و صريح و در عين حال باريك بين [مولانا] عبيد زاكاني در حدود 650 سال پيش برسيم!
شايد مايه اختلاف نظر و بحث و جدل بشود ولي اگر بتوانيم نموداري از بسامد [فركانس يا تكرر] وا‍ژه هاي "ممنوعه" در سخن بزرگان ادب و فرهنگ جامعه مان در سده هاي مختلف رسم كنيم، كه غير مستقيم ممكن است اشاره به رواداري جامعه هم داشته باشد، ميتوانيم به ميزان پيشرفت فكري يا دست كم ادبي و فرهنگي جامعه هم در همان سده ها برسيم [ارتباط شان كمي پيچيده است البته].
بيخود نيست جامعه اي كه عبيد در آن راحت مي نويسد "حافظ شيرازي" مي پرورد كه پادشاه رايج ترين و پرطرفدار شيوه هنريش يعني شعر ميشود و جامعه اي كه ف م سخن به استناد همين نوشته بالا به سختي جرأت بكار بردن واژه پستان را پيدا مي كند، پادشاه رايج ترين و پرطرفدار ترين شيوه هنريش يعني سينما مي شود "مسعود ده نمكي"!. بقول قرآن مسلمانان: فاعتبروا يا اولي الابصار!
avatar
بابک 19/07/2011 18:35:38
درشهر ما همدان محله بسیار قدیمی هست بنام چشمه هفت پستان اخیرا تابلو اون محله رو به کوچه چشمه هفت سینه تبدیل کردن
avatar
آریا 19/07/2011 19:10:38
وقتی مدیر یا رهبر مملکت ما انسان آلوده اندیش و ضعیفی باشه و بدی و پستی و شیطان صفتی بخشی از زندگی ش و موجودیت و آموزش و پرورش پدر و مادری ش باشه!!! زیر دستان اون هم موجودات شرافتمند و انسان نمی تونن باشن! مدیر فاسد زیر دست فاسد می یاره تا اهداف کثیف و پلید خودش رو جامعه ی عمل بپوشونه و این گزینش پله پله پایین می یاد تا به مدیران سطح پایین ادارات می رسیم!
رهبری که به سادگی دروغ می گه! به سادگی انسان ها رو می گشه و لذت می بره! به سادگی دزدی می کنه! باعث واپسگرایی دانش و فرهنگ و هنر شده! و این رهبر برتاباننده ی شعور مردمیه که خودشون انتخابش کردن و چون راضی هستن تغییری ایجاد نمی کنن!
3 نکته درباره خلق زن توسط آفریننده هست:
1- آفریننده ناقص العقل بوده و توان خلق زن بی نیاز به حجاب رو نداشته!
2- آفریننده سادیسم داشته و می خواسته از این جور خلقت زن بهره ی خودش رو ببره! (سادیسم: دیگر آزاری یا خودآزاری برای لذت بردن)
3- آفریننده جهان هستی رو بر پایه ی فیزیک و شیمی و معنویت (دین و مذهب رو نمی گم! خوبی و بدی و احساس منظوره) بنا کرده و زن تو تکامل راه کج رفته و وا داده و شده اسیر و بنده ی جهالت محض مرد!
avatar
19/07/2011 21:40:02
در این روزها غیر از بازار اجناس بنجل چینی بازار بدعت هم بسیار داغ است. ختنه کردن خانمهای مسلمان حالا از کمر به بالا هم دیگر جای تعجب ندارد.
اما روزی مردی در ایران حرفی زد که هرگز فراموش نمی کنم. او گفت خانمها اگر زیر پتو هم راه بروند ما مردها نگاهشان می کنیم!!!!
avatar
منصور 20/07/2011 03:02:37
جناب آقای محمد رضای عزیز
با سلام دم خروس رنجبری و مائویسم زده بیرون
یعنی اینقدر برو بچه های توده ای و اکثریتی ..... ایت را سوزانده اند
اگه اینطوره بدیم به هم کیش هات که در حکومت هستن با فتوشاب نشیمنگاه عزیزت را صاف کنند؟
اگر راست میگی مثل ما بیا در ایران عزیز زندگی کن نه در اروپا
حال پخته در نیابد هیچ خام
پس سخن کوتاه باید والسلام
avatar
تو 20/07/2011 05:02:39
سردار زارع چهره ماندگار برگزاری نماز جماعت بانوان پاسخگو باشند!!
avatar
مصطفي 20/07/2011 13:18:27
شما را به خدا ننويسيد مگر نمي دانيد اين كلمات علما را تحريك كرده و به گناه مي اندازد.
avatar
فرح 20/07/2011 14:36:36
من طنز شما را دوست دارم.
avatar
ساغر 20/07/2011 16:48:04
حجاب اجباری فقط دست مایه ایست برای حکومت دیکتاتوری. نماینده ی حکومتی که در جزئیات امور مردم دخالت میکند.
مگرنه این یه امر مسلمه که ما هیچ روایتی(حتی جعلی!) از حکومت پیامبر و امام علی نداریم که حتی یک زن بخاطر رعایت نکردن حجاب تنبیه شده باشه یا پیامبر و علی (ع) دستوری داده باشند مبنی بر اینکه همه باید در حکومت اسلامی حجاب را رعایت کنندمگرنه با اونها برخورد میشه.
من فقط این رو میگم به شما همراهان عزیزم که وقتی ما وقتی میتونیم درباره حجاب اظهار نظر کنیم که حجاب آزاد بشه. اونوقته که تفاوت با حجاب و بی حجاب مشخص میشه.پس قضاوت قطعی درباره این مساله رو به فردای ایران که دور نیست موکول کنیم
avatar
آرش 21/07/2011 02:22:29
من خواستم به نظر آقای منصور عزیز رای مثبت بدهم اما متسفانه به علت پیری و لرزش دست گزارش نامناسب را کلیک کردو
وگرنه آقا منصور درست زده به هدف
محممد رضا خان وامثال ایشان در اروپا با پول بی غیرتی مردم دیگه رندگی میکنن وشعار میدن
اگه راست میگه مثل من پیر مرد 65 ساله بیاد تا 12 شب توی آژانس کار کنه
بعد در باره بزرگان قابل تقدیر حزب توده ایران نظر بده
avatar
اسلام رحمانی دروغی بس بزرگ است. 21/07/2011 18:28:30
شاید این بحث خارج از دستور باشد اما کلمه ایها و جرسی ها با خودی و غیر خودی کردن جنبش و محدود کردن آن بخودشان والبته به زعم خودشان نشان دادند که حتا منافع خودشان را هم نمی شناسند چه برسد به منافع جنبش در کلیتش. و گر نه وضع جنبشدر ای حد نبود. باید اسلام سیاسی را بکلی کنار زد زیرا در بطن و متن هر دو خودی و غیر خود غریزی دارد و دروغ را تجویز می کند. کدیور و مهاجرانی دروغگویند. شریعتیستها حتا امروز هم که در دانشگاه سوربون بروی این علامه های دهر باز است نمیروند تا بفهمند که مرادشان اصلا دکترای جامعه شناسی نداشته و دکترایش و اداعایش دروغ بوده. متاسفانهآدم عاقلی مثل قابل هم در دام شیادی افتاده و درآن مصاحبه که هم در کلمه آمده و هم در جرس به دروغ بزرگ شریعتی و پیروانش اشاره ای نمی کند، انگاری ما فقط باید به تقلبی بودن مدارک کردان و رحیمی و تقلبی بودن انتخابت بسنده کنیم.آری خوب به شهادت وحتا قتل تقلبی شریعتی هم اشاره کرد. دروغ بنیان و بنیاد اسلام است. اسلام رحمانی دروغی بس بزرگ است.
avatar
ش -پ 22/07/2011 04:38:23
علاوه بر خود بحث نظرات هم جالب بود .من شخصا کاری ندارم گوینده کیست.در واقع اشتباه از همین جا شروع میشه .مطلب بسیار جالب بیان شده.این مسایل نشون میده چرا ما ایرانیها در همه جای دنیا تحقیر وتمسخر میشیم.دولت هر کشور چه بخواهیم چه نخواهیم در خارج از مرز آن کشور بیانگر نگرش و اندیشه های مردم آن کشور است.منظورم اینه که زشتی و افتضاحات چنین تصمیم گیری ها فراتر از چیز هایی است که بیان شد .به امید ایرانی سر بلند
avatar
قلی 03/08/2011 05:24:26
اقای مای گویا چرا نظرات ما را درج نکردید برادر ؟؟ بدتان امد از اقای مصباح یزدی بد گفتیم؟چرا؟
avatar
ماهان 10/08/2011 08:30:40
آیا دینی که نگهبان پستان و موی زن است جامعه ای ایده ال که در آن روسپیگری و تجاوز به حقوق زنان وجود ندارد بوجود آورده است؟
مجموعه نتایج: 17 | نمایش: 1 - 17

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha

ارزیابی این خبر

3.80
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده
ارسال به Post on Facebook Twitter Balatarin