صفحه اصلی | سیاسی | کاش یکبار آن قانون اساسی را خوانده بودیم

کاش یکبار آن قانون اساسی را خوانده بودیم

توسط
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

پس از درج نوشته این قلم با عنوان " سخنی با اصلاح طلبان " در گویای من ، هموطن عزیزی با این تصور که چیزی در چنته دارم که گاه ناله میکنم ، پرسیده بود که ، چه باید کرد . این سطور را نوشتم که بگویم ، بضاعت نسخه نویسی ندارم و ناله هایم هم از عوارض پیچیدن ، نسخه ایست که آقای خمینی نوشت . شاید حق با آیت الله خوئی بود که گفته بود " خمینی میخواهد شاه شود "

در سال 57 ، از زمانی که رهبری انقلاب به دست اقای خمینی افتاد شعار " شاه باید برورد " تبدیل به هدف انقلاب شد و علت آن هم وابستگی شاه به امریکا و غارت نفت ایران .

در غوغائی حول این هدف و تبلیغاتی که راست و دروغ در باره چپاول ثروتهای ملی ، به هدایت روحانیون به راه افتاد ، صدای هیچ وطن دوستی شنیده نشد . از جمله شادروان دکتر شاپور بختیار که با ازاد کردن زندانیان سیاسی و ازادی مطبوعات و انحلال ساواک ، اجرای کامل قانون اساسی را وعده میداد . قانون اساسی که ، نه تنها آحاد مردم ایران که از نعمت سواد بهره داشتند ، بلکه اکثر قریب به اتفاق روشنفکران نیز ، حتی یک بار زحمت خواندن آن را به خود نداده بودند . تصور نمیکنم در این سی و چند سال هم خوانده شده باشد .

قانون اساسی مشروطه را رجال منور الفکری نوشته بودند که اگر نگاهی به خارج از مرزهای این مملکت هم داشتند برای استفاده از تجربیات دیگران برای بهروزی مردم خود بود ، نه ایده آل های دهه چهل و پنجاه ، که هرگز به سرانجامی نرسید .

متاسفانه امروز هم در میان روشنفکران ما در به همان پاشنه میگردد ، که در دهه چهل و پنجاه گردید .

عده ای تازه به کشف نئو سکورالیسم مشغولند و در مقابل نیز دیگرانی دم از اسلام نواندیش میزنند و به باور من هر دو دسته نیز نمیدانند که ، چه میگویند و به کجا خواهند رسید . حرف من در باره تلاشهای عملی این دو دسته نیست ، که میکوشند صدای این مردم زجر کشیده را به گوش دنیا برسانند ودر این راه هزینه هم میپردازند و گاه هزینه های گزاف .

حرف من در باره چشم انداز آینده ای است که ترسیم نمیکنند .

خواست حکومت دینی را ، بر مسلمان بودن اکثریت مردم ایران متکی میکنند و سکولار بودن کشورهای دمکرات را دلیلی بر این مدعا که ، سکورالیسم تنها نجات بخش ملت ایران است .

قانون اساسی مشروطه ، در برهه هائی هرچند کوتاه تجربه شد . در صدر مشروطه و در دولت دولت دکتر مصدق . اگر به جای شاه در آن قانون رئیس جمهور منتخب مردم را می نوشتیم و نظارت مجتهدین بر مصوبات مجلس را ، که هرگز هم اجرا نشد ، را حذف میکردیم ، میتوانست انتظارات ملت ایران را در زمینه آزادی و دمکراسی تامین کند .

این قانون اساسی از زمان تدوین آن تا سال 57 هیچگاه  از طرف روحانیون با نفوذی همچون مراجع تقلید و سید حسن مدرس از منظر دین مورد ایراد قرار نگرفت و حتی آقای خمینی هم در ابتدا ، خواستار اجرای کامل آن بود و از طرفی ساختار حقوقی حکومت متکی به آن قانون اساسی هم در آن برهه تاریخی ، ساختاری سکولار بود . با وصف اعلام اسلام و تشیع به عنوان دین و مذهب رسمی کشور ، جز در مواردی اندک همچون اشتغال به قضاوت که مسلمانی شرط تصدی آن بود ، آنهم در حد اعلام مسلمانی و نه اعتقاد قلبی به آن ، که هیچگاه مورد تجسس قرار نمیگرفت ، تبعیضی بین مسلمان و غیر مسلمان برقرار نبود .

در پرتو آن قانون اساسی ، ملت ایران از کلیه حقوق اجتماعی برخوردار بود . خفقان سیاسی هم ، زائیده دیکتاتوری آن پدر و پسر بود و در تضاد با قانون اساسی .

اکثریت مردم ایران در حال حاضر ، نه نگران اسلام هستند و نه فرصتی دارند برای اندیشه ورزی در مورد سکولاریسم . قانونی اساسی در حد و اندازه قانون اساسی مشروطه و نه لزوما سلطنتی و حاکمیت قانون ، ما را بس است .

آیا ، آن دسته از فعالان سیاسی داخل و خارج کشور که درد وطن دارند ، با هر اندیشه ، نمیتوانند بر این حداقل متحد شوند و اندیشه ورزی را ، بگذارند برای فردای آزادی ایران . چه در آن روز ، باشند یا نباشند .

ارسال به Post on Facebook Twitter Balatarin

Subscribe to comments feed نظرات (4 نوشته شد)

avatar
ILGM 15/10/2011 13:27:42
نسخه دوم پيش نويس قانون اساسی نوين ايران - حقوقدانان جنبش سبز مردم ایران

http://greenlawyers.files.wordpress.com/2010/01/irans-new-constitution_2nd-draft-for-comments.pdf

http://greenlawyers.wordpress.com/2010/01/03/constitution-2nd-draft/
avatar
سهیلا 15/10/2011 16:21:52
آقای مهرآبادی عزیز , مشکل ملت درست همان موضوعیست که شما آنرا موکول به بعد از " آزادی" ! کرده اید و آن همانا " اندیشه ورزی " هست . تا ما در عرصه اندیشه فقیر باشیم و مسائل اجتمای سیاسی را بخاطر ظلم حاکم اینقدر ساده کنیم محال است به آزادی و دموکراسی برسیم . من از شما میپرسم . ملتی که یک دین کاملا" سیاسی به نام اسلام دارد چطور میخواهد نظارت مجتهدین بر قانون اساسی را حذف کند ؟!! ملتی که مولایش علی است که مظهر خشونت در صدر اسلام بوده چطور میخواهد با پایه های اساسی دموکراسی که تحمل مخالف هست خود راوفق دهد؟!!! و صدها سوال دیگر که شما جواب آنها را موکول به بعد از " آزادی " کرده اید . راستی " آزادی " یعنی چه ؟؟؟!!
avatar
مهرابادی 16/10/2011 13:13:23
منظور من اتدیشه ورزی به سبک برخی از مدعیان مبارزه با رژیم حاکم است ، با هدف بیرون راندن رقیب از صحنه .، که حطاب نوشته نیز به آنان بود . والا اندیشه ورزی را رهبر مسلمانان جهان هم نمیتواند تعطیل کند ، چه رسد به آدم یک لا قبائی چون من که جرئت لین ندارد که اسم حود را پای نوشته اش بگدارد . حرف من با کسانی است که با نوشتن علیه مدهب میخواهند ، به خیال خود ، مبارزین مسلمانی چون موسوی و کروبی و تاج زاده و عیره را بی اعتبار کنند یا بلعکس ، اینها این تصور را هم دارند که ، هواپیمای " پرواز انقلاب" ذر فرودگاه اماده است و تنها آنان استحقاق آن را دارند که ، تنها مسافر آن باشند . دین ملت هم سیاسی نبوده است ، به دلالت تاریخ زیست این ملت . خوشبختانه رژیم فعلی هم آخرین میخ را برتخته دکان دین سیاسی کوبید . دستش درد نکند .
avatar
سهیلا 19/10/2011 17:23:38
با سلام
آقای مهرآبادی عزیز ! شما متاسفانه به سوالات من جواب ندادید جز اینکه گفتید "دین ملت هم سیاسی نبوده است" !!!! شما یا سرسری زندگی پیامبر اسلام را مطالعه کرده اید یا اصلا" مطالعه نکرده اید. کتابهای سیره و مغازی متعدد که با فاصله کمی از زمان حیات پیامبر نوشته شده تماما" شرح جنگهایی است که بدستور الله و با مدیریت پیامبر انجام شده . هدف چه بوده ؟ اگر دین از سیاست جداست چرا پیامبر با زور شمشیر و وعده غنیمت و بهشت سعی کرد عربها را جمع کرده و حکومت تشکیل دهد ؟ اگر دین اسلام سیاسی نیست چرا 1400 سال است بر سر " جانشینی " یعنی پادشاهی و خلافت دعوا هست بین شیعه و سنی ؟ !! روشنفکران عزیز ما از جمله دکتر شریعتی و بازرگان و کلا" ملی مذهبی های محترم درست پایشان همینجا میلنگد . دین بطور کلی و دین اسلام علی الخصوص سیاسی است . بحث درباره جدایی دین از سیاست محال است به نتیجه برسد
مجموعه نتایج: 4 | نمایش: 1 - 4

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha

ارزیابی این خبر

5.00
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده
ارسال به Post on Facebook Twitter Balatarin